בריאות צוואר הרחם

בריאות צוואר הרחם
בדיקת פאפ | קוניזציה | קולפוסקופיה

נתחיל בנתונים: קרוב ל-250 נשים בישראל מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן צוואר הרחם. מדובר בסרטן השלישי בשכיחותו בקרב נשים בעולם, עם כחצי מיליון נשים המאובחנות כחולות בו.

הכלי המרכזי הנמצא ברשותנו כיום להתמודדות עם סרטן צוואר הרחם הוא אבחון מוקדם באמצעות בדיקת פאפ.

הדיווחים מלמדים כי בדיקת פאפ הפחיתה בעשרות אחוזים את שכיחות המחלה ובכל זאת, לא כולן מודעות לחשיבותה ועל ביצוע באופן סדיר אחת לתקופה (תלוי בגיל ובאורח החיים).

מה עוד חשוב לדעת על צוואר הרחם ועל בדיקת הפאפ? הנה הנתונים

בדיקת פאפ יכולה להציל חיים

ההמלצה הרפואית היום היא כי על נשים בגילאי 25-65 לבצע בדיקת פאפ אחת ל-3 שנים, אלא אם הנך שייכת לקבוצת המוגדרת קבוצת סיכון ואז ההנחיה תהיה תדירות גבוהה יותר ככל הנראה.

באמצעות בדיקת ה- PAP – בדיקת משטח צוואר הרחם – ניתן יהיה לבדוק אם ישנם זיהומים או נגיפים בצוואר הרחם ושינויים פתולוגיים נוספים. כאשר ישנו זיהום בצוואר הרחם הדבר יתאפיין באודם מקומי ובצקת בצוואר הרחם שיגרמו להפרשות רבות שגורמות לגרד ואי נוחות בנרתיק.

בדיקת קולפוסקופיה

בדיקת פאפ לא תקינה מחייבת בדיקה אבחנתית. בדיקה זו נעשית באמצעות קולפוסקופ – מעין מיקרוסקופ המגדיל בעשרות אחוזים את תאי צוואר הרחם (קולפוסקופיה).

במידת הצורך נלקחת גם דגימה (ביופסיה) ולפי תשובתה מחליטים אם להמשיך במעקב בלבד או להפנות לקונזיציה.

קוניזציה – צוואר הרחם

קוניזציה, או ביופסיית חרוט, הינה אחת הדרכים היעילות והמתקדמות ביותר היום לאבחון ממצאים סרטניים על צוואר הרחם ולטיפול בהם.

בפועל, זוהי פעולה כירורגית זעירה המאפשרת את בדיקת קיומו של גידול ובאם נמצא כזה – להסירו.

כדאי שתדעי כי מדובר בפרוצדורה שהתפתחה בשנים האחרונות ושיש לה תרומה דרמטית לטיפול בממצאים תרום סרטניים ולמעשה – במניעת סרטן צוואר הרחם (הנגרם על ידי וירוס הפפילומה). מה עוד חשוב לדעת על קוניזציה – צוואר הרחם? הנה הפרטים על ביצוע ההליך כאן, ב-TLV מדיקל.

מהי בדיקת קוניזציה?

כאשר אישה מאובחנת עם נגע טרום סרטני בצוואר הרחם לאחר בדיקת PAP, קולפוסקופיה וביופסיה – יש להסיר את אותה רקמה נגועה, לרוב, זה נעשה על ידי קוניזציה של צוואר הרחם.

מקור השם קוניזציה – או ביופסיית חרוט – הינו בשל השימוש בחרוט שמסיר את הרקמה הנגועה, כאשר גודל החרוט מותאם לגודל הנגע שאותו יש להסיר. אם אין אבחנה מדויקת ייעשה ההליך על ידי בירור המצב של צוואר הרחם וקבלת החלטה על הטיפול שיש לבצע.

מתי יש לבצע את הקונזיציה?

  • כאשר קיים חשד לסרטן חודרני ולא ניתן לשלול את החשד באף שיטה אחרת.
  • כאשר נלקחה דגימה מתעלת צוואר הרחם והתקבלה תשובה חיובית המאשרת שקיים ממצא טרום סרטני מתקדם בצוואר הרחם.
  • כאשר נלקחה דגימה מתעלת צוואר הרחם והתקבלה תשובה חיובית המאשרת שקיים ממצא טרום סרטני חמור.

לפני ואחרי קונזיציה

כיצד מתבצעת קונזיציה

קונזיציה מבצעים לאחר שמסתיים הדימום של הווסת.

כריתת האזור הנגוע שגודלו בד”כ 2-3 ס”מ מתבצעת על ידי לולאה חשמלית מיוחדת או על ידי סכין.

 

קונזציה – כאבים ותופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות הן מעטות ויכולות להיות החל מדמם מוגבר ועד זיהום של אזור הניתוח. מקרים אלה נדירים ובכל מצב חריג יש לפנות מיידית לבדיקת רופא נשים.

הרופאים שמבצעים את הניתוח

המרכז הרפואי TLV מדיקל סנטר מצויד בטכנולוגיה המתקדמת ביותר לבדיקה, אבחון וטיפול בכל הקשור לבריאות צוואר הרחם. וזאת, כמובן, באמצעות הרופאים ואנשי המקצוע המובילים בתחום.

 

את מוזמנת לפנות אלינו לקבלת לפרטים נוספים או לקביעת תור

ד”ר גלעד רטן

מומחיות: מיילדות וגינקולוגיה תת התמחות – היסטרוסקופיה רקע ותקציר סיים התמחות ברפואת נשים בבית החולים

קראו עוד »

ד”ר שקמה בר-און

מומחיות: גינקולוגיה ומיילדותתת התמחות: היסטרוסקופיות רקע ותקציר מנהלת המרכז לבריאות האישה באיכילוב.מומחית בגינקולוגיה ומיילדות.מתמחה בהיסטרוסקופיות

קראו עוד »

ד”ר ארליך אורי

מומחיות: מיילדות וגניקולוגיהתת התמחות: הר”י, האיגוד הישראלי למיילדות בגינקולוגיה. החברה לאולטרסאונד במיילדות וגינקולוגיה רקע ותקציר

קראו עוד »

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​!