קוניזציה – צוואר הרחם

קוניזציה צוואר הרחם

קונזיציה או ביופסיית חרוט הינה תהליך של ניתוח זעיר שמטרתו לאבחן גידולים בצוואר הרחם ובמקרה הצורך להסיר את הגידול.

כאשר אישה מאובחנת עם מחלה טרם סרטניות בצוואר הרחם לאחר בדיקת PAP, קולפוסקופיה וביופסיה- יש להסיר את אותה רקמה נגועה על ידי קונזיציה של צוואר הרחם. ההליך נקרא גם ביופסיית חרוט מכיוון שהוא נעשה על ידי שימוש בחרוט שמסיר את הרקמה הנגועה, גודל החרוט מותאם לגודל הנגע שאותו יש להסיר. כאשר אין הבחנה מדויקת ההליך יעשה על ידי בירור המצב של צוואר הרחם וקבלת החלטה על הטיפול שיש לבצע.

קונזיציה הינה הדרך היעילה והמתקדמת ביותר לטיפול בממצאים טרום סרטניים בצוואר הרחם ומקטינה באופן משמעותי את הנשים אשר לוקות בסרטן הרחם.

קוניזציה צוואר הרחם

מתי יש לבצע את הקונזיציה?

  • כאשר קיים חשד לסרטן חודרני ולא היה ניתן לשלול את החשד באף שיטה אחרת
  • כאשר נלקחה דגימה מתעלת צוואר הרחם והתקבלה תשובה חיובית המאשרת שקיים ממצא טרום סרטני מתקדם בצוואר הרחם.
  • כאשר נלקחה דגימה מתעלת צוואר הרחם והתקבלה תשובה חיובית המאשרת שקיים ממצא טרום סרטני חמור.

את הקונזיציה מבצעים לאחר שמסתיים הדימום של הוסת. לפני הטיפול מומלץ לאישה לאכול ארוחה קלה ולא להגיע במצב של צום וכן ליטול משככי כאבים כשעתיים לפני תחילת הטיפול.

ההליך עצמו קצר למדי, מדובר בניתוח שאורך כמספר דקות בלבד כאשר ההרדמה היא מקומית של צוואר הרחם.במקרים מסוימים יהיה צורך בהרדמה כללית ואישפוז של יום אשר יתבצע בבית החולים, זאת על ידי המלצת הרופא אך לרוב לאחר ההליך תשוחרר האישה לביתה במהלך הניתוח האישה עלולה לחוות הרגשה של כאב קל או אי נוחות בבטן התחתונה. כריתת האיזור הנגוע שגודלו בד"כ בגודל של 2-3 ס"מ מסירים על ידי שימוש בלולאה חשמלית מיוחדת או על ידי סכין.

לאחר הטיפול תשוחרר האישה לביתה כאשר כמספר שעות לאחר הניתוח היא עלולה לסבול מכאבים קלים או חזקים המזכירים כאבים בזמן הוסת וניתן ליטול משככי כאבים. כמו כן תיתכן הפרשה דמית באופן מוגבר יחסית במשך תקופת ההחלמה שיכולה להימשך עד כחודש לאחר ביצוע הניתוח. במקרים נדירים ייתכן דימום חזק במיוחד עם קרישי דם מצב המחייב הגעה לחדר מיון וטיפול רפואי באופן מיידי אך שוב מדובר במקרים נדירים.  כמו כן אם האישה מעלה חום מעל 37.8 מעלות ואם כאבי הבטן לא עוברים לאחר נטילת משככי כאבים עליה להגיע לבדיקה רפואית בהקדם האפשרי. לאחר כחודש על האישה להגיע לביקורת אצל הרופא המנתח לוודא שהמקום החלים כראוי.

לאחר הניתוח על האישה להימנע מפעילות גופנית מאומצת עד עשרה ימים לאחר ביצוע הניתוח. אין להשתמש בטמפון על מנת לספוג את הדימום אלא רק לאחר עשרה ימים. כמו כן יש להימנע מקיום יחסי מין לארבעה שבועות ולבצע מעקב אחר התוצאות של הבדיקה על מנת לדעת אם יש צורך בבדיקות נוספות וכן מהו הטיפול שיש לעבור בהתאם לממצאים והנחיות הרופא.

כמו בכל ניתוח גם לביצוע של קונזיציה ישנם סיכונים מסוימים. עד כה כל המחקרים בוצעו לא הראו שמתרחשת פגיעה בפריון האישה ויכולתה להיקלט להריון לאחריו אך לעיתים נדירות עלול תהליך הקונזיציה לגרום להיחלשות של צוואר הרחם דבר שמגדיל את הסיכום להפלות או ללידה מוקדמת לאחר היקלטות במצב זה ניתן לטפל על ידי תפירת צוואר הרחם ובכך לחזק אותו.. בנוסף, בזמן הריפוי וההחלמה עלולה להתפתח היצרות של תעלת הצוואר דבר שיכול לגרום לכאבים חזקים ואף העדר דימום בזמן הוסת. במצב זה ניתן לטפל על ידי הרחבה של תעלת צוואר הרחם.

קוניזציה צוואר הרחם

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

ד"ר יונתן ווגמן

ד"ר אמיר שרעבי

ד״ר אלישע אופירם

ד"ר זאב אפרת

ד"ר אבי אברג'ל

ד”ר שקמה בר-און

פרופ' ישראל מייזנר

ד”ר ליאור דרוקר

לקביעת תור פרטי ומהיר

או השאירו פרטים

פרופ' רפפורט הרי

פרופ' הדני משה

פרופ' בן אמיתי

פרופ' אוריאל איתן

ד״ר שלומית קורן

פרופ' שגיא הרנוף

ד״ר רני ברנע

דר' רוברטו שפיגלמן

ד״ר קרן רגב

ד״ר נעה אפרת בן ברוך

ד״ר חובב תבור

ד״ר זאב קציר

ד״ר אבי גולדפרב

ד״ר אהרון מנחם

ד״ר ארנון אגמון

מומחים בגינקולוגיה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

מומחים בכירורגיה פלסטית

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

גינקולוגיה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

כירורגיה פלסטית

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​