בדיקת סיסי שליה

בדיקת סיסי שליה

השליה, אותו איבר עגול ושטוח בדופן הרחם, אחראית כידוע על העברת חמצן ומזון לעובר כמו גם לסלק את תוצרי הפסולת שלו.

הסיסים הם יחידות קטנות המרכיבות את השליה ומכילים תאי עובר וחומר גנטי של העובר, כך שניתן באמצעותם ללמוד על מצבו של העובר מבלי לגעת בו ישירות ומבלי לסכן אותו.

ואכן, בדומה לדיקור מי שפיר, גם בדיקת סיסי שליה מיועדת לאיתור מומים ומחלות גנטיות שונות אצל העובר.

יתרונה העיקרי של בדיקת סיסי שליה על פני דיקור מי שפיר הוא הזמן המוקדם בו ניתן לבצעה, 10-13 שבועות בלבד אחרי המחזור האחרון.

מה עוד חשוב לדעת על יתרונות ביצוע הבדיקה אצלנו ב-TLV מדיקל? כל הפרטים כאן.

מהי בדיקת סיסי שליה?

בדיקת סיסי שליה מתבצעת בשלבים הראשונים של ההיריון (שלא כמו בדיקת מי שפיר המתבצעת החל משבוע 16 של ההיריון) ומטרתה, כאמור, לגלות מומים ושינויים לא תקינים בכרומוזומים של העובר.

במהלך הבדיקה נשאבת – תחת בקרת אולטרסאונד – דגימה מרקמת השליה הנשלחת למעבדה ובאמצעותה ניתן למפות את תקינות הכרומוזומים של העובר.

בדיקת סיסי שליה מומלצת וכלולה בסל הבריאות למי שנכללת באחת או יותר מהקבוצות הבאות: גיל האם מעל 35 ; התקבלו תוצאות שאינן בגדר הנורמה בבדיקת אולטרסאונד קודמת ובבדיקת השקיפות העורפית ; ישנה היסטוריה משפחתית של הפרעות כרומוזומליות או פגמים גנטיים ו/או כאשר אחד מההורים ידוע כנשא של פגם גנטי כלשהו.

יחד עם זאת כל אישה בהריון יכולה לבצע את הבדיקה באופן פרטי אם היא מעוניינת בכך.

כיצד מתבצעת בדיקת סיסי שליה?

הבדיקה יכולה להתבצע בשתי דרכים: דרך הנרתיק – באמצעות קטטר או דרך הבטן – בדומה לדיקור מי שפיר. ההחלטה כיצד לבצע את הבדיקה תלויה במיקום העובר כמו גם במיקום הסיסים שיש לדגום.

בשני המקרים תבוצע הבדיקה, כאמור, תחת בקרת אולטרסאונד.

מהם הסיכונים בבדיקת סיסי שליה?

בדיקת סיסי שליה הינה פולשנית וכרוכה בסיכונים להפלה. מחקרים מדברים על כך שבבדיקת סיסי שליה דרך הבטן נמצא כי אחוז ההפלות תוך 14 יום מן הבדיקה היה 0.7%, תוך 30 יום 1.3% ובמשך כל ההיריון 2% – תוצאות הדומות לסיכון להפלה לאחר בדיקת מי שפיר.

לעומת זאת, בדיקת סיסי שלייה המבוצעת דרך הנרתיק מגבירה את הסיכוי להפלה עד 3.5% יותר מאשר בבדיקת מי שפיר.

סיכונים נוספים הם זיהום ודליפה של מי שפיר. הדליפה יכולה לגרום למצב של חוסר במי שפיר. חשוב לוודא שלאחר בדיקת סיסי שליה מתבצע מעקב של גינקולוג כדי לוודא שלא מתפתח זיהום.

יתרונות בדיקת סיסי שליה

היתרון העיקרי של בדיקת סיסי שליה טמון בתזמון: העובדה כי ניתן לבצע אותה בשלב מוקדם של ההיריון, כאשר אם מתברר כי העובר סובל ממום או ממחלה, ניתן לסיים את ההיריון בפעולה קלה יחסית של גרידה.

הרופאים שמבצעים את הניתוח

המרכז הרפואי TLV מדיקל סנטר מצויד במיטב החידושים והטכנולוגיה המתקדמת ביותר לביצוע הבדיקה, וזאת, כמובן, לצד הרופאים ואנשי המקצוע המובילים בתחום.

את מוזמנת לפנות אלינו לקבלת לפרטים נוספים או לקביעת תור

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​!