בדיקות אולטראסאונד הריון

בדיקת אולטרא סאונד- בדיקת על שמע- הינה בדיקה המבוססת על גלי קול בעלי תדר גבוה הנעשית בעזרת מכשיר מיוחד.

המכשיר מורכב ממתמרים שהם יחידות השידור והקליטה של גלי הקול ,מחשב שמעבד את הנתונים וצג עליו מופיעים אותם נתונים . אותם גלי קול מוחזרים למשדר באמצעותו מתבצעת הבדיקה והם מתורגמים לתמונה בזמן אמיתי על גבי הצג.
התמונה שמתקבלת על גבי המסך מתחלקת לשלושה איזורים- איזורים לבנים בוהקים, איזורים כהים ואיזורים אפורים:
האיזורים הלבנים הבוהקים מייצגים את האיברים כגון שלד וגולגולת.
האיזורים הכהים מייצגים את האיברים המכילים נוזל- מי שפיר, שלפוחית השתן והקיבה.
האיזורים האפורים מייצגים את הרקמות הרכות והגוון שלהם נקבע על פי הצפיפות של אותה רקמה.

אולטרא סאונד וגינאלי ואולטרא סאונד בטני:

בבדיקת אולטרא סאונד וגינאלי המתמר מוחדר לנרתיק האישה וניתן לקבל דרכו תמונה של האיברים הקרובים ברזולוציה גבוהה וברורה.

באולטרא סאונד בטני ניתן לקבל תמונה של איברים בעומקים שונים ברחם האישה אך ברזולוציה נמוכה יותר בהתאם לעומק האיבר אותו בודקים.

בדיקות אולטרא סאונד במהלך ההריון:

במהלך הריון תקין עוברת האישה מספר בדיקות אולטרא סאונד על מנת להעריך את גיל ההריון, לבדוק את התפתחות העובר באופן תקין ולבדוק את מצב השיליה וכמות מי השפיר. כמו כן ניתן בעזרת הבדיקה לאתר מומים בעובר ולהמליץ על בדיקות נוספות אם יש צורך.

בדיקת אולטרא סאונד ראשונה – נעשית בין השבוע השביעי לשבוע העשירי במהלך השליש הראשון להריון. בבדיקה זו הרופא יאשר שיש שק הריון, יוודא שלעובר יש דופק ויאשר את גיל ההריון. בדיקה זו היא בדיקה וגינאלית.

בדיקת שקיפות עורפית – בדיקה זו מתבצעת בין השבוע ה-11 לשבוע 13 ושישה ימים ובה בודקים סיכון לתסמונת דאון. בדיקה זו היא בדיקה וגינאלית.

בדיקת סקירת מערכות מוקדמת – מתבצעת בין שבוע 13 לשבוע 17 ומטרתה לבדוק אם ישנם מומים מולדים או הפרעה התפתחותית באחת או יותר מהמערכות של העובר. בדיקה זו היא בדיקה וגינאלית ובה גם ניתן לראות את מין העובר ולקבל הדמיה של איך הוא נראה בתוך הרחם. בבדיקה זו בודק רופא מוסמך את כל האיברים והמערכות של העובר ומספק טופס המכיל את כל הפרטים על כל איבר ומערכת.

בדיקת סקירת מערכות מאוחרת/מורחבת – נעשית בין השבועות 19-25 והיא זהה לסקירת המערכות המוקדמת ומשלימה אותה. בבדיקה זו בודקים את ההתפתחות התקינה של המערכות והאיברים ומוודאים שאין מומים אצל העובר.

בדיקת אולטרא סאונד להערכת גודל ומשקל – בין השבוע 30-32 תעבור האישה בדיקת אולטרא סאונד חיצונית על מנת להעריך את משקל העובר, לוודא שהוא נמצא במנח ראש לקראת הלידה, ועוקבים אחר התנועות והנשימה שלו. כמו כן מבצעים בדיקה של כמות מי השפיר בשלב זה.

במידה ואחת הבדיקות לא יוצאת תקינה:

אם באחת הבדיקות של האולטרא סאונד במהלך ההריון הממצאים אינם תקינים הרופא ינחה את האישה לגבי המשך ההריון. ישנם מצבים בהם ניתן להמשיך את ההריון ולהיות במעקב רפואי המחייב בדיקות אולטרא סאונד ובדיקות נוספות וישנם מומים שניתן לטפל בהם לאחר הלידה. עם זאת ישנם ממצאים ומומים אצל העובר המחייבים הפסקת הריון בזאת ידון הרופא עם ההורים ויפרוש בפניהם את כל האפשרויות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​!